BK JIP PARDUBICE

Klub z Pardubic je stálici v nejvyšší basketbalové soutěži Česka a Československa. Tým z polabské roviny má za sebou od roku 1962, kdy se poprvé objevil v lize, 50 sezon mezi elitou. Od té doby se stal jednou mistrem republiky (1984), o deset let později a v roce 2016 se stal vítězem Českého poháru a o deset let dříve obsadil druhé místo v přeboru republiky. Druhé byly Pardubice ještě v roce 1983.

V době našeho vstupu do kolotoče NBL se Pardubice pod titulárním sponzorem Ostacolor pohybovaly zhruba na naší úrovni, ale na medailové úspěchy minulého tisíciletí navázaly až v sezoně 2008/09. V roce 2009 skončily třetí v Mattoni NBL, Českém poháru i Středoevropském poháru CEBL. Další bronzové medaile z ligy získaly v roce 2010, 2011, 2013, 2016, 2017 a 2018.

V minulé sezoně se Pardubice potýkaly s nevyrovnanou formou. Často je opouštělo štěstí v závěru zápasů a nezřídka prohrávaly zápas, který pro ně dobře začal. Proces zmaru vyvrcholil před začátkem play-off. Po základní skupině Pardubice figurovaly na čtvrtém místě, ale v nadstavbě se propadly o jedno místo a tím přišly o výhodnější pozici před vyřazovacími boji. Nakonec jim pavouk přisoudil v této době už velice dobře hrající Olomoucko. Cesta skrz čtvrtfinále netrvala dlouho. Stačila čtyři utkání a Pardubice byly z kola venku, když nezvládaly především hru na obranné polovině. Pouze v prvním zápase obdržely méně než 90 bodů, dvakrát prohrály se stovkou. Konečné páté místo bylo po třech bronzech v řadě zklamáním.

Pro letošní sezonu a potažmo i další roky změnily Pardubice filosofii. „Zatímco dříve jsme stavěli tým s ohledem na naši účast v pohárech FIBA, nyní chceme dávat více prostoru mladším hráčům,“ řekl při tiskové konferenci klubu předseda představenstva Pavel Stara. I pohled na soupisku Pardubic ukazuje změnu. Pokud byste zobrazili u jmen jejich hráčů vlaječky států znázorňující jejich národnost, vlajku s pruhy a padesáti hvězdičkami, byste hledali marně. V kádru Pardubic není ani jeden Američan a to bylo naposledy v sezoně 2003/04, kdy za Pardubice hrál Grepl, Hrubý, Stria, Horák, Šebek, Kukačka, Musil. V únoru 2005 se u našeho soupeře poprvé objevil Američan Derrick Snowden a pak týmem Perníkářů prošla celá řada jmen, které se v daných sezonách často citovali mezi nejlepšími hráči ligy. Jmenujme na příklad: Levell Sanders, Derek Wright, Maurice Hampton, Corey Muirhead (Kanaďan), Travis Nelson, Lamb Autrey, Joseph Wall, Dominez Burnett nebo Marcus Arnold.

Nejmarkantnější změna proběhla na pozici trenérů. Levell Sanders i Tomáš Bartošek skončili a na jejich místa přišli Kenneth Scalabroni a Adam Konvalinka. Třiašedesátiletého Scalabroniho, který se po pěti letech vrací do NBL, známe asi nejvíce z jeho působení v USK Praha. Jeho trenérská kariéra započala ve Finsku v roce 1988. V letech 1993 až 1999 trénoval TTL Bamberg, našeho prvního soupeře v BCL letošní sezony. Po dvou letech ve Švýcarsku strávil čtyři roky v Německu, aby v roce 2007 přišel do USK Praha. Tady zůstal 7 let do roku 2014. Po roční odbočce v rakouském Welsu se vrátil k pražským vysokoškolákům, ale jako trenér mládeže. O 32 let mladším asistentem je Adam Konvalinka, který 16 let! trénoval mládež na Sokole Pražském a v minulém roce k tomu přibral i muže v první lize.

Hráčská soupiska se od minulé sezony příliš nezměnila. Většina hráčů, vyjma Američanů, zůstala. Tedy i veterán Radek Nečas, který ve svých 39 letech je po Davidovi Machačovi druhým nejstarším hráčem NBL v aktuálních soupiskách všech 12 klubů. Nováčkem na soupisce je Tomáš Vyoral, který přestoupil z našeho týmu. Druhým nováčkem je Prokop Slanina, rodák z Brna (*1995), který byl od roku 2012 mimo ČR (Itálie a USA). Třetím nováčkem v týmu Beksy je přeloučský rodák Petr Heřman. Ten však byl obratem poslán “na farmu“ do Brna, kde odehraje tuto sezonu.

Příprava Pardubic započala už 5.srpna. Zpočátku bez Vyorala, který startoval na Světovém poháru v Číně a Ondry Kohouta, který byl zraněný. K prvnímu přípravnému zápasu nastoupily Pardubice až po 4 týdnech přípravy prvního září. Celkem BK JIP Pardubice odehrálo osm přípravných zápasů výhradně proti slovanským soupeřům. Tři výhry a pět proher, to je vizitka Pardubic v přípravě.
 

Seznam přípravných zápasů:

Starograd Gdaňsk : PAR 77:76
Dabrowa (POL) : PAR 104:85
Górnik Valbřich (POL) : PAR 66:69
PAR - Inter Bratislava 67:107
Slask Wroclaw : PAR 81:87 a 83:68
PAR - Górnicza 81:77
Prievidza : PAR 82:73

Vzájemné zápasy

S Pardubicemi sehráli 82 utkání v lize, českém poháru nebo přípravě. Vítězných bylo podle očekávání daleko více než prohraných (74:8). Skóre je aktivní 7.330 : 5.882.
Pardubice mají však mezi všemi našimi soupeři z NBL zvláštní postavení. Je to tým, který nás jako poslední porazil a to v březnu minulého roku v nadstavbě o čtyři body. Je také posledním týmem, který vyhrál na naší palubovce. Tady musíme jít v čase o hodně měsíců zpět. Bylo to v květnu roku 2010 a rozdíl byl šest bodů. Byla to naše poslední, šestnáctá, prohra doma. Od té doby jsme na domácí palubovce v lize zvítězili a to celkem ve 169 zápasech v řadě.... zpět ...